راهکارهای نگه‌ داری از ماشین ظرفشویی

در جوامع امروزی با افزایش سرعت زندگی و مشغله‌ زیاد در روال‌ روزمره، ماشین ظرفشویی به عنوان یکی از ابزارهای مهم زندگی‌ها و صرفه‌جویی در زمان و انرژی محسوب می‌شود.  استفاده درست از این دستگاه، احتمال آسیب و خرابی این وسیله را کاهش می‌دهد و عدم استفاده صحیح از آن، دستگاه را در معرض خرابی قرار داده و باعث افزایش هزینه‌های نگه‌داری و تعمیرات می‌شود. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است؛ پس به جای صرف زمان و هزینه‌های زیاد برای تعمیر و یا تعویض قطعات، با رعایت برخی نکات ساده جهت نگه‌داری و استفاده درست از ماشین ظرفشویی، دستگاه خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید. در این مقاله سعی شده تا اطلاعات جامع و کاملی در‌مورد نگه داری از ماشین ظرفشویی و راهکارهایی در جهت افزایش طول عمر آن ارائه شود تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از دستگاه خود استفاده کنید.  

راهکارهای نگه‌ داری از ماشین ظرفشویی و بهبود عملکرد آن

1-تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادن در دستگاه

وجود باقی‌مانده‌های غذا بر روی ظروف هنگام قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرفشویی باعث گیر کردن این تکه‌ها در لوله‌ها و فیلترهای خروجی ماشین می شود. این تکه‌ها به مرور زمان باعث خرابی دستگاه و انسداد راه خروج آب خواهند شد. بنابراین بهتر است قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی خرده‌ها و تکه‌ها غذا را با استفاده از دستمال کاغذی از روی آن‌ها پاک کرده و سپس درون سبدهای دستگاه قرار دهید.

  • تمیز کردن فیلترها

محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرفشویی بسته به نوع دستگاه متفاوت است ولی معمولا در بخش پایینی و یا زیر بازویی آب‌پاش قرار دارد. این فیلتر باید به‌صورت منظم و دوره‌ای تمیز شود زیرا در صورت گیر کردن تکه‌های غذا در فیلتر، دچار گرفتگی می‌شود و تخلیه آب دستگاه را دچار مشکل می‌کند. برای تمیز کردن فیلتر، ابتدا آن را از دستگاه خارج کرده و بقایای غذای روی آن را با استفاده از یک برس نرم و با آب سرد خارج کرده و سپس با مایع ظرفشویی فیلتر را شستشو دهید. پس از شستشو، فیلتر را خشک کنید و مجددا در جای خود نصب کنید. برای حفظ سلامت دستگاه بهتر از این کار را به صورت دوره‌ای و حداقل هر شش ماه یکبار تکرار کنید.

نگهداری از ماشین ظرفشویی
تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را به صورت ماهانه انجام دهید
  • استفاده مداوم از ماشین ظرفشویی

جالب است بدانید که یکی از مهم‌ترین اقدامات در جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی استفاده مداوم از آن است. مخزن آب تعبیه شده در دستگاه هیچ‌ وقت به طور کامل خالی نمی‌شود و همیشه مقداری آب در آن باقی می‌ماند. بنابراین اگر این حجم آب برای مدت طولانی راکد بماند، در قدم اول باعث ته‌نشین شدن رسوبات موجود در آب شده و در طولانی‌ مدت موجب زنگ زدن و پوسیدگی قطعات دستگاه خواهد شد. پس هر چه ماشین ظرفشویی شما بیشتر کار کند میزان این رسوبات کمتر شده و برای سلامت دستگاه شما بهتر است.

  • رعایت اصول چیدمان ظروف در دستگاه

چینش درست ظروف در ماشین ظرفشویی
یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای نگهداری از ماشین ظرفشویی ین است که ظروف را به اندازه ظرفیت ماشین ظرفشویی و در جایگاه درست بگذارید.

یکی دیگر از نکات کلیدی ولی ساده در نگه‌ داری از ماشین ظرفشویی، نحوه صحیح چیدمان ظروف درون دستگاه است. هر کدام از طبقات ماشین ظرفشویی، مخصوص قرار دادن وسایل خاصی طراحی شده‌اند. قرار دادن ظروف در جای نامناسب و نبود فاصله کافی بین ظروف مانع چرخش درست آب‌پاش می‌شود. به دنبال آن ظروف به خوبی شسته نخواهند شد و دستگاه مجبور به آبکشی مجدد می‌شود که به مرور زمان در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کند.

  • توجه به ظرفیت ماشین

ماشین ظرفشویی هم مانند ماشین لباسشویی دارای ظرفیت مشخصی است. اگر بیشتر از ظرفیت دستگاه، آن را با ظروف کوچک و بزرگ پر کنید بازوهای اسپری کننده ماشین درست کار نخواهند کرد. ظروف زیاد در دستگاه باعث می‌شود تا آب به خوبی در میان ظروف جریان پیدا نمی‌کند و با گذشت زمان دستگاه شما خراب می‌شود.

  • نظافت دستگاه

محیط داخل ماشین ظرفشویی به دلیل وجود رطوبت برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها بسیار مناسب است. بنابراین نظافت دستگاه برای رعایت بهداشت و حفظ سلامت خانواده شما بسیار ضروری است. درب دستگاه، لاستیک‌های دور درب، اطراف محل تخلیه آب، سوراخ‌های آب‌پاش و محفظه مواد شوینده قسمت‌هایی هستند که باید به تمیزی آن‌ها توجه کنید. این نظافت از ایجاد رسوب آب و رشد باکتری و قارچ در داخل دستگاه جلوگیری می‌کند. یکی از ساده‌ترین راهکارها برای ضدعفونی و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی، استفاده از سرکه است. کافی است یک ظرف را پر از سرکه کنید و در طبقه دوم ماشین ظرفشویی قرار دهید، سپس دستگاه را بدون هیچ شوینده و ظرف دیگری روشن نموده تا شروع به کار کند.

راهکارهای خانگی برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی
  • انتخاب شوینده مناسب و استفاده از نمک مخصوص

مواد شوینده را براساس نوع و برند ماشین ظرفشویی خود انتخاب کنید. فقط توجه داشته باشید که ژل و قرص ماشین ظرفشویی خارجی تقلبی و نامرغوب می‌توانند علاوه بر شستشوی نامطلوب ظروف، باعث آسیب به قطعات ماشین ظرفشویی شوند و هزینه تعمیرات زیادی را به شما تحمیل کنند. فیلتر رزین موجود در دستگاه وظیفه حذف سختی آب را بر‌عهده دارد. در پنج دقیقه آخر شستشو، نمک به عنوان پاک کننده عمل می‌کند و رزین را شستشو می‌دهد تا برای شستشوی بعدی آماده شود.

  • برنامه شستشوی مناسب

نگهداری از ماشین ظرفشویی
استفاده از برنامه مناسب، ظروف شما را به خوبی شستشو داده و طول عمر ماشین ظرفشویی را اقزایش می‌دهد.

با توجه به حجم ظروف، جنس و میزان آلودگی آن‌ها برنامه شستشوی مناسب را انتخاب کنید تا ظروف کاملا تمیز شوند. همچنین لازم است تا به صورت منظم دمای دستگاه را چک کنید و با توجه به برنامه مورد نظرتان دمای دستگاه را کم و یا زیاد کنید.

  • تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای

به عنوان آخرین راهکار برای نگه‌داری از ماشین ظرفشویی پیشنهاد می‌شود قطعات دستگاه را به‌صورت منظم چک کنید. ایرادهای کوچک آن را برطرف نموده تا از بروز مشکلات بزرگتر و ضرر بیشتر جلوگیری کنید. عدم توجه به ایرادات جزئی می‌تواند خسارات سنگینی به همراه داشته باشد

کلام آخر

ماشین ظرفشویی هم مانند سایر لوازم برقی کالایی مصرفی است و یک عمر مفید دارد. اما نحوه استفاده شما و شرایط نگه‌داری از دستگاه می‌تواند باعث کاهش یا افزایش طول عمر آن شود. از آن ‌جایی که هزینه تعمیرات و تعویض قطعات بسیار زیاد است پیشنهاد می‌کنیم با رعایت همین نکات ساده زمان بیشتری از دستگاهتان بهره ببرید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید کمال تشکر را داریم، امیدواریم مطالب فوق برایتان مفید باشند.

حمیده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.